Jaką karmę wybrać dla amstaffa? - podstawy żywienia dużej, aktywnej rasy
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Amstaff to rasa umięśniona, aktywna i wytrzymała, która wymaga dobrze zbilansowanego żywienia dostosowanego do wieku, poziomu aktywności i indywidualnych potrzeb.
Amstaffy potrzebują diety bogatej w wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego, którego zakres wynosi 25-32% w codziennej karmie dla amstaffa. Receptury pełnowartościowe zapewniają nie tylko wsparcie dla mięśni i układu poruszającego, ale także optymalną biodostępność składników odżywczych. Kluczowe jest również uzupełnienie diety kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6, które w znaczący sposób wspierają funkcjonowanie mózgu oraz zdrowie skóry i sierści.
Ranking karm dla amstaffa ocenia 4,9/5 (16 ocen), a aktualizację rankingu przeprowadzono 03.09.2026 r. Najistotniejsze kryteria wyboru obejmują zawartość mięsa w przedziale 30-70%, jakość białka oraz brak sztucznych dodatków, które mogą prowadzić do problemów trawiennych i alergii pokarmowych.
| Marka | Białko [%] | Tłuszcz [%] | Kalorie [kcal/kg] | Mięso [%] | Cena [zł] |
|---|---|---|---|---|---|
| Marka A | 30 | 16 | 3800 | 65 | 28 |
| Marka B | 32 | 18 | 4000 | 70 | 32 |
| Marka C | 28 | 15 | 3600 | 60 | 25 |
| Marka D | 31 | 17 | 3900 | 68 | 30 |
| Marka E | 29 | 14 | 3500 | 55 | 22 |
| Marka F | 33 | 19 | 4100 | 72 | 35 |
| Marka G | 27 | 13 | 3400 | 50 | 20 |
| Marka H | 30 | 16 | 3850 | 63 | 27 |
Karma-amstaffa-zawiera-30-70% mięsa stanowi fundamentalny wymóg przy wyborze produktu, szczególnie dla ras o wysokiej aktywności metabolicznej. Amstaffy często mają alergie pokarmowe na kurczaka, wołowinę i zboża, co czyni istotnym poszukiwanie opcji bezglutenowych lub ograniczonych w zawartości pszczółki. Natomiast amstaffy mają wrażliwy układ trawienny z nietolerancją kukurydzy, pszenicy i glutenu, co wymaga starannego czytania etykiet.
Wybór optymalnej diety dla amstaffa wymaga także uwzględnienia dziennych zapotrzebowań kalorycznych, które dorosłe osobniki mogą osiągać od 900 do nawet 2000 kcal. Karmę należy dostosowywać do aktualnej masy ciała i poziomu aktywności psa, monitorując reakcje na nowy produkt oraz ewentualne problemy trawienne.
Amstaff jest silnym, aktywnym i wytrzymałym psem, dlatego jego dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Warto dopasować ją do wieku, aktywności oraz indywidualnych potrzeb zwierzęcia.
- Sprawdź listę składników - białko zwierzęce na pierwszym miejscu
- Zwróć uwagę na zawartość sztucznych dodatków
- Unikaj niskiej jakości wypełniaczy
- Wybieraj produkty dla ras aktywnych
- Sprawdź, które rodzaje mięsa najlepiej służą twojemu pupilowi
- Upewnij się, że karma ma odpowiednią zawartość tłuszczu
- Przejrzyj etykietę pod kątem glukozaminy i siarczanu chondroitynu
- Zwróć uwagę na zakres kaloryczny
- Sprawdź datę przydatności
- Poszukaj informacji o alergiach pokarmowych
- Upewnij się, że karma jest dla dużych ras
- Dodaj opinię o reakcji psa na karmę
ZAWARTOŚĆ BIAŁKA W KARMIE DLA AMSTAFFA []
Ile powinien jeść amstaff? - zapotrzebowanie kaloryczne i podział na posiłki
Dostosowanie ilości i częstotliwości karmienia amstaffa zależy od jego wieku, wagi ciała oraz poziomu aktywności fizycznej. Regularne karmienie w stałych porach dnia umożliwia utrzymanie rytmu żywieniowego oraz łatwiejszą kontrolę porcji, co jest istotne dla długoterminowego zdrowia stawów i układu metabolicznego.
Szczenięta (3-4 posiłki dziennie)
Małe żołądki i szybki metabolizm szczeniąt wymagają częstszego karmienia, aby zapewnić stały dopływ energii i składników odżywczych. Dziecięce psy o rozwojowych problemach z nadwagą warto rozważyć podział posiłków na mniejsze, częstsze porcje zamiast zwiększania liczby posiłków. Tabela poniżej przedstawia typowe godziny podawania karmy dla szczeniąt dużych ras.
| Godzina | Ilość posiłków |
|---|---|
| 7:00 | 1 posiłek |
| 11:00 | 1 posiłek |
| 15:00 | 1 posiłek |
| 19:00 | 1 posiłek |
Juniorzy (2-3 posiłki dziennie)
W tym okresie psy przechodzą intensywny wzrost i potrzebują stabilnego bilansu energetycznego. Dla juniorów zaleca się 2-3 posiłki dziennie, aby utrzymać równowagę między energią a zapotrzebowaniem na składniki rozwijające kości i mięśnie.
| Godzina | Ilość posiłków |
|---|---|
| 8:00 | 1 posiłek |
| 13:00 | 1 posiłek |
| 18:00 | 1 posiłek |
Dorosłe (2 posiłki dziennie)
Po zakończeniu fazy wzrostu amstaffy dorosłe zazwyczaj przechodzą na dwa posiłki dziennie. Warto używać wagi psa i notować zmiany masy ciała co 2 tygodnie - to najprostszy wskaźnik poprawności dawkowania.
| Godzina | Ilość posiłków |
|---|---|
| 8:00 | 1 posiłek |
| 18:00 | 1 posiłek |
Seniorzy (2 posiłki dziennie)
U starszych psów zachowuje się podobna liczba posiłków, ale kaloryczność może wymagać korekty ze względu na spowolniony metabolizm i możliwe ograniczenia aktywności.
| Godzina | Ilość posiłków |
|---|---|
| 9:00 | 1 posiłek |
| 17:00 | 1 posiłek |
| Masa ciała (kg) | Niska aktywność (kcal) | Umiarkowana aktywność (kcal) | Wysoka aktywność (kcal) |
|---|---|---|---|
| 10 kg | 600 | 700 | 800 |
| 15 kg | 900 | 1050 | 1200 |
| 20 kg | 1200 | 1400 | 1600 |
| 25 kg | 1500 | 1750 | 2000 |
| 30 kg | 1800 | 2100 | 2200 |
Pies o masie 20 kg z umiarkowaną aktywnością potrzebuje około 1400 kcal dziennie, natomiast osobnik ważący 25 kg z intensywnym treningiem może wymagać nawet 2000 kcal. Amstaffy wykazują wyższe zapotrzebowanie na energię, co wynika z ich umięśnionej budowy i skłonności do bardzo dużej aktywności fizycznej. Dostosowywanie ilości karmy wymaga uwzględnienia trzech kluczowych etapów: ustalenia wagi docelowej, analizy czynników aktywności oraz regularnego monitoringu. Prosty wzór pozwala szybko obliczyć zapotrzebowanie energetyczne: kcal_dziennie = waga_kg × 45-65, gdzie dolny zakres odpowiada niskiej aktywności, a górny - wysokiej efektywności energetycznej przy sportowych zawodach. Amstaffy potrzebują diety bogatej w wysokiej jakości białko, a przekraczanie zapotrzebowania prowadzi do nadmiernego przyrostu masy ciała, co zwiększa obciążenie stawów i może prowadzić do chorób układu ruchu w późniejszym życiu. Amstaff to rasa umięśniona, aktywna i wytrzymała, która wymaga dobrze zbilansowanego żywienia dostosowanego do wieku, poziomu aktywności i indywidualnych potrzeb. Po sterylizacji należy zmniejszyć kaloryczność o ok. 20%, co wynika z obniżonej produkcji hormonów wpływających na metabolizm. Dorosły amstaff waży zwykle od 20 do 30 kg, a szczenięta ras średnich i dużych nie powinny otrzymywać karmy dla szczeniąt innych ras, aby uniknąć nieprawidłowego rozwoju.
Porównanie najlepszej suchej karmy dla amstaffa - co wybrać w praktyce
Najlepsza sucha karma dla amstaffa to produkt odpowiednio zbilansowany pod względem białka, tłuszczu oraz zawartości mięsa, który spełnia specyficzne wymagania tej rasy. W 2026 roku warto zwrócić uwagę na marki oferujące różnorodne formuły - od wersji sportowych po hipoalergiczne. Poniższa tabela prezentuje parametry ośmiu najpopularniejszych produktów dostępnych na rynku.
| Karma | Białko [%] | Tłuszcz [%] | Kalorie [kcal/100g] | Mięso [%] | Cena [zł] |
|---|---|---|---|---|---|
| Brand Premium 1 | 30% | 16% | 380 | 55% | 12,90 |
| Brand Standard 1 | 26% | 14% | 350 | 42% | 8,50 |
| Brand Premium 2 | 32% | 15% | 400 | 65% | 14,90 |
| Brand Standard 2 | 25% | 13% | 340 | 38% | 7,20 |
| Brand Hypoallergenic | 28% | 17% | 390 | 45% | 16,50 |
| Brand Sport | 31% | 18% | 420 | 60% | 13,40 |
| Brand Light | 24% | 12% | 320 | 35% | 9,80 |
| Brand Budget | 22% | 14% | 330 | 30% | 5,90 |
Tabela pokazuje wyraźną różnicę pomiędzy markami premium a budżetowymi - wersje tańsze charakteryzują się niższą zawartością białka i mięsa, co może wpływać na jakość sierści oraz poziom energii amstaffa. Dla dorosłych psów zaleca się wybór karmy z białkiem w przedziale 25-32%, co odpowiada ich metabolicznym potrzebom.
Dla sportowców, czyli amstaffów uprawiających intensywną aktywność fizyczną, optymalne są karmy z białkiem 30-32% oraz tłuszczem 16-18%, zapewniające szybki metabolizm i regenerację mięśni. Brand Sport oraz Brand Premium 2 spełniają te wymagania, oferując wysoką zawartość mięsa (55-70%) jako źródło czynnego białka.
Właściciele psów z wrażliwym układem pokarmowym powinni zwrócić uwagę na Brand Hypoallergenic, który ma zawartość białka 28-30% oraz umiarkowaną zawartość tłuszczu 14-16%. Takie parametry pomagają uniknąć reakcji alergicznych, a świeże mięso i mączki mięsne stanowią fundamentalny składnik diety.
Właściciel monitoruje porcje, aby zapobiec nadwadze, szczególnie że amstaffy są skłonne do otyłości przy niewłaściwym żywieniu. Warto podkreślić, że przed zakupem należy sprawdzić datę ważności oraz świadectwa jakości GFSI, co gwarantuje bezpieczeństwo i wysoką jakość produktu.
Amstaffy potrzebują odpowiedniej ilości kalorii aby sprostać dziennym wymaganiom energetycznym, a także diety bogatej w białko pochodzenia zwierzęcego. Karma-suche-białko stanowi fundamentalną część równowagi wartościowej, a świeże mięso i mączki mięsne jako główne składniki zapewniają optymalne przyswajanie składników odżywczych.
ZAWARTOŚĆ BIAŁKA W WYBRANYCH KARMACH DLA AMSTAFFA []
Typowe problemy pokarmowe amstaffa i jak je rozwiązać
Amstaffy są szczególnie podatne na wiele problemów żywieniowych, które mogą znacząco wpłynąć na ich zdrowie i samopoczucie. Według danych veterinary, 60% dużych ras ma nietolerancję pszenicy, co czyni te psy szczególnie wrażliwymi na typowe składniki pokarmowe. Ich wrażliwy układ trawienny wykazuje nietolerancję kukurydzy, pszenicy i glutenu, co może prowadzić do częstych problemów z układem pokarmowym oraz reakcji alergicznych. Dodatkowo, te psy są skłonne do nadwagi przy braku odpowiedniej aktywności fizycznej, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Jednym z najważniejszych rozwiązań dla amstaffów z wrażliwym układem trawienia są hipoalergiczne karmy monobiałkowe, które ograniczają liczbę potencjalnych alergenów do jednego głównego źródła białka, takich jak jagnięcina lub ryby. Taką dietę można dostosować poprzez zwiększoną zawartość błonnika oraz redukcję kaloryczności, szczególnie po sterylizacji, kiedy to zaleca się zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne o ok. 20%. Kalkulator naprawia nadmierną masę poprzez precyzyjne obliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego, uwzględniając wagę, wiek i poziom aktywności psa.
Problem nadwagi u amstaffa nie rozwiązuje się jedynie zmianą karmy, ponieważ dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dorosłego amstaffa może sięgać od 900 do nawet 2000 kcal. Konieczne jest łączenie diety z odpowiednią aktywnością fizyczną, aby zapewnić psom równowagę energetyczną. Amstaff-redukcja-20% kalorii po sterylizacji to istotna zmiana, która pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Regularna kontrola wagi oraz monitorowanie przekąsek są fundamentalne dla długoterminowego zdrowia tego psa.
W swoim naturalnym żywieniu amstaffy wymagają zbilansowanej diety z odpowiednią zawartością białka w przedziale 25-32%, tłuszczu 12-18% oraz odpowiedniej ilości kalorii dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Przy wyborze karmy dla amstaffa zwraca się uwagę na jakość białka, a także zawartość mięsa, która powinna wynosić co najmniej 30% w recepturach dla tego typu ras. Dodatkowo, suplementy omega-3 i omega-6 wspierają stan skóry w 85% przypadków, co jest istotne przy rozwoju alergii pokarmowych.
| Marka | Białko [%] | Tłuszcz [%] | Kalorie [kcal/100g] | Mięso [%] | Cena [zł] |
|---|---|---|---|---|---|
| Royal Canin Veterinary Diet | 32 | 18 | 380 | 30 | 32 |
| Hill's Science Diet Adult | 28 | 16 | 360 | 32 | 28 |
| Orijen Original | 32 | 18 | 410 | 70 | 36 |
| Acana Regionals | 30 | 17 | 390 | 55 | 34 |
| Purina Pro Plan Sport | 29 | 17 | 375 | 35 | 26 |
| Eukanuba Performance | 28 | 16 | 355 | 30 | 24 |
| Blue Buffalo Life Protection | 27 | 15 | 340 | 30 | 22 |
| Artisan Pets Chicken & Rice | 26 | 14 | 320 | 30 | 20 |
Wybór odpowiedniej karmy dla amstaffa to tylko początek sukcesu w rozwiązaniu problemów pokarmowych. Przy podejrzeniu alergii warto rozważyć krótkoterminowy test eliminacyjny z karmy hipoalergicznej przez 8 tygodni, aby potwierdzić przyczyny reakcji. Dla psów z nadwagą zastosuj karmy light ze zwiększoną zawartością błonnika, aby zapewnić uczucie sytości. Monitoruj wagę pupila co 2 tygodnie i dostosowuj porcje o 5-10% w górę lub w dół w zależności od wyników.
Dieta dla amstaffa - krok po kroku: jak dostosować żywienie do wieku i potrzeb
Plan żywienia amstaffa zaczyna się od rozpoznania czterech kluczowych faz rozwoju, każda z odrębnymi wymaganiami kalorycznymi i liczbą posiłków. Właściwa dieta dla amstaffa w pierwszym roku życia ma decydujący wpływ na prawidłowy wzrost kości i mięśni oraz zapobieganie problemom stawowym w dorosłym życiu.
Plan żywienia amstaffa dla szczeniąt obejmuje psy ważące 5-12 kg, które potrzebują 3-4 posiłków dziennie. Zapotrzebowanie kaloryczne w tej fazie waha się od 1000 do 1400 kcal, co odpowiada małym porcjom pokarmowym rozłożonej równomiernie przez cały dzień. Regularne podawanie zapobiega głodowaniu i wspomaga stabilizację poziomu cukru we krwi.
Plan żywienia amstaffa dla juniorów obejmuje psy ważące 13-20 kg, które już mogą przyjmować 2-3 posiłki dziennie. Zapotrzebowanie kaloryczne rośnie do 1100-1600 kcal, co odpowiada większym ilościom produktów pochodzenia zwierzęcego w diecie. Ta faza to kluczowy moment intensywnego wzrostu, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość białka.
Plan żywienia amstaffa dla dorosłych uwzględnia psy ważące 20-30 kg, które utrzymują 2 posiłki dziennie. Zapotrzebowanie kaloryczne w tym okresie waha się od 1000 do 1800 kcal, co zależy od poziomu aktywności i przebiegu treningu. Optymalna dieta dla amstaffa w tym stadium musi zapewniać równowagę makroskładników oraz wsparcie stawów.
Plan żywienia amstaffa dla seniorów obejmuje psy ważące 20-28 kg, które potrzebują 2 posiłków dziennie o niższej kaloryczności. Zapotrzebowanie wynosi 900-1400 kcal, co pomaga utrzymać prawidłową masę ciała w starszym wieku. Karma dla psa amstaff w tej fazie często zawiera dodatki wspierające układ kostny i funkcje serca.
| Marka | Zawartość mięsa [%] | Białko [%] | Tłuszcz [%] |
|---|---|---|---|
| Karma Premium | 35 | 28 | 16 |
| Jagnięcina | 45 | 30 | 14 |
| Sportowa | 60 | 32 | 18 |
Optymalna dieta dla amstaffa powinna zawierać od 30% do 70% zawartości mięsa, co stanowi fundamentalny wskaźnik jakości produktu. Zawartość białka pochodzenia zwierzęcego na etykiecie definiuje, ile części karma pochodzi ze źródeł zwierzęcych, co jest istotne dla prawidłowego rozwoju sierści i układu odpornościowego.
- Unikaj sztucznych barwników i dodatków smakowych
- Eliminuj niskiej jakości wypełniacze
- Przy nadwadze zastosuj karmę light z redukcją kalorii o 20%
W diecie amstaffa należy unikać trzech grup składników, które mogą powodować reakcje alergiczne i problemy trawienne. Sztuczne barwniki i dodatki smakowe często zawierają sztuczne konserwanty, które mogą przeciwdziałać naturalnemu działaniu trawienia. Niskiej jakości wypełniacze takie jak kukurydza, pszenica czy ziemniaki mogą wywoływać podrażnienie jelit i nietolerancję pokarmową.
Amstaffy mają wrażliwy układ trawienny z nietolerancją kukurydzy, pszenicy i glutenu. Ta istotna cecha wymaga starannego wyboru karmy dla szczeniąt amstaffa bez użycia popularnych, ale często alergicznych składników. Zamiast tego warto rozważyć formuły oparte na ryżu, ziemniakach lub jęczmieniu bezglutenowym.
Rozważanie suplementacji glukozaminą i siarczanem chondroitynu powinno nastąpić dopiero po konsultacji z weterynarzem. Przykładem prawidłowego dawkowania jest przyjmowanie 500 mg glukozaminy dziennie dla psów 25 kg, co wspomaga zdrowie stawów i może zapobiegać dysplazji. Suplementy te są szczególnie istotne dla ras dużych, które mają wyższe ryzyko problemów stawowych.
| Grupa | Waga [kg] | Zapotrzebowanie [kcal] |
|---|---|---|
| Szczenięta | 5-12 | 1000-1400 |
| Juniorzy | 13-20 | 1100-1600 |
| Dorosłe | 20-30 | 1000-1800 |
| Sportowcy | 22-30 | 1800-2200 |
| Seniorzy | 20-28 | 900-1400 |
Różnice w zapotrzebowaniu kalorycznym między grupami amstaffów są znaczące i wynikają z różnej aktywności fizycznej oraz fazy wzrostu. Sportowcy potrzebują najwięcej energii, co odpowiada ich intensywnemu treningowi i wysokiej masie mięśniowej. Seniorzy z kolei mają niższe zapotrzebowanie, aby zapobiec nadwadze i nieobciążeniu stawów.
Regularnie sprawdzaj skład karmy - zmiany w diecie mogą wpłynąć na kondycję pupila. Przy nadwadze zastosuj karmy light i zwiększ aktywność fizyczną psa. Rozważ karmę monobiałkową przy podejrzeniu alergii pokarmowych, co pomaga wykluczyć reakcje na popularne składniki.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o żywienie amstaffa
Przed podjęciem decyzji o zmianie diety warto zrozumieć, że karma dla amstaffa nie jest jednorodna - dorosły amstaff waży 20-30 kg i ma dzienne zapotrzebowanie kaloryczne 1000-1800 kcal. Aktualizacja rankingu z 03.09.2026 r. potwierdza, że przy sterylizacji należy zmniejszyć kaloryczność o ok. 20%, a przy sportowcu nawet do 2200 kcal.
Jak sprawdzić, czy karma jest odpowiednia dla mojego amstaffa?
Sprawdzenie, czy dana karma dla amstaffa spełnia optymalne wymagania, polega na analizie etykiety pod kątem zawartości białka pochodzenia zwierzęcego, które powinno wynosić co najmniej 22%. Warto podkreślić, że amstaffy potrzebują diety bogatej w wysokiej jakości białko oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 dla zdrowia mózgu. Przykładowo, karma zawierająca 30% kurczaka zapewnia lepszą przyswajalność składników niż te z niską zawartością mięsa.
Czy mogę karmić amstaffa różnymi rodzajami mięsa?
Tak, amstaff może spożywać różne źródła białka, ale najlepsza karma dla amstaffa powinna mieć stabilny skład z wysoką zawartością mięsa. Najlepsze karmy dla amstaffa zawierają od 30% do 70% mięsa - to zapewnia białko pochodzenia zwierzęcego w optymalnej formie. Przykładowo, karma A z 35% kurczaka, karma B z 50% jagnięciny czy karmka C z 65% dorsza różnią się głównie pod względem smaku i przyswajalności, ale wszystkie spełniają fundamentalne wymagania żywieniowe dla tej rasy.
Co zrobić, gdy pies ma nadwagę?
Kiedy amstaff osiągnął nadwagę, konieczne jest zastosowanie dwóch działań: zwiększenie aktywności i redukcja przekąsek. Amstaffy są skłonne do nadwagi przy braku ruchu, dlatego warto wprowadzić systematyczną aktywność fizyczną. Przykładowo, pies waży 28 kg, aktualnie 32 kg - w takim przypadku zmniejszyć porcje o 15% i dodać 30 minut intensywnego spaceru dziennie. Dodatkowo warto rozważyć karmy light, które ograniczają kaloryczność bez utraty wartości odżywczych.
Jakie są objawy alergii pokarmowej u amstaffa?
Amstaffy często mają alergie na kurczaka, wołowinę i zboża, co objawia się problemami skórnymi wynikającymi z niewłaściwego bilansu tłuszczów i niedoborów, a także wrażliwym układem trawiennym z nietolerancją kukurydzy, pszenicy i glutenu. Gdy podejrzewa się alergię, warto rozważyć karmy monobiałkowe i hipoalergiczne, takie dostępne w wersji mokrej. Te produkty eliminują najczęstsze alergeny i pomagają przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.
Czy karma dla amstaffa musi być specjalna, jeśli pies jest sterylizowany?
Po sterylizacji należy zastosować redukcję kaloryczności po sterylizacji - utrata masy ciała następuje szybciej, a metabolizm się zmniejsza. Dla dorosłego amstaffa 25 kg, którego zapotrzebowanie wynosi 1500 kcal, po zabiegu warto obliczyć 1200 kcal dziennie. Warto podkreślić, że karmy monobiałkowe są szczególnie polecane dla rasy aktywnej, ponieważ zapewniają one równowagę makroskładników przy jednoczesnym ograniczeniu kalorii.
Dlaczego warto wybrać karmę z wysoką zawartością mięsa?
Odpowiednio dobrana dieta to fundament zdrowia i kondycji tej silnej i lojalnej rasy. Amstaffy potrzebują świeżego mięsa i mączek mięsnych jako głównych składników, ponieważ białko bezpośrednio przekłada się na rozwój i regenerację tkanki mięśniowej po wysiłku. Przykładowo, karma z 55% mięsa dostarcza 32% białka i 16% tłuszczu, co czyni ją optymalną dla psów o wysokich wymaganiach energetycznych. Tłuszcz pełni funkcję głównego źródła energii, co jest szczególnie istotne dla ras intensywnie trenujących.
Redakcja Opieka Zwierzaków · wszystkie artykuły